Inzerce

Trasa OB5: Z Obecnice na Tok a kolem dopadovky zpět

15 km trasa, kde Vám Brdy odkryjí husté lesy, různorodý porost, čiré potůčky, rozlehlé vřesoviště, horské prostředí, úžasné výhledy do krajiny, zdolání nejvyššího vrcholu Brd Toku. To vše cca z 80% po měkkém, neasfaltovém podkladu.


Trasa OB5: Z Obecnice na Tok a kolem dopadovky zpět

Na úvod se sluší upozornit, že ač jsme trasu označili jako vhodnou pro cyklisty, je třeba doporučení brát s rezervou. Stoupání (či klesání) po Rusínské cestě k Toku a pohyb po protipožárním valu za Aliancí, je vhodný max. pro velmi zdatné a zkušené bikery. Je tak třeba počítat s případným sesednutím i na delší trasu. Současně je nutné očekávat pěší návštěvníky Brd. Buďte tak k sobě tolerantní.

Trasu neoznačujeme jako vhodnou pro děti, ale i to je relativní. Velmi záleží na jejich schopnostech, které nejlépe posoudí rodič. Počítejte s větším převýšením a od podzimu do jara s rozdílným podnebím na Toku oproti startovnímu místu.

Tato trasa je jedna z mých nejoblíbenějších v Brdech. Pevně věřím, že nadchne i Vás. Co na ní tak vidím? Na 15 km Vám Brdy odkryjí mnoho tváří. Husté lesy, různorodý porost, čiré potůčky, rozlehlé vřesoviště, horské prostředí, úžasné výhledy do krajiny, zdolání nejvyššího vrcholu Brd Toku 865 m a jistě mnoho dalších zážitků. To vše cca z 80% po měkkém, neasfaltovém podkladu.


Foto: hraniční kámen u rozcestí Obrázecká - Rusínská (Hynek Harvánek)

3…2…1…START

Trasa je okruh, můžete se vydat oběma směry, oba mají své kouzlo. Doporučuji zkusit. Dnes zvolíme variantu směrem z Obecnice po Rusínské cestě a zpět méně známou, o to zajímavější lesní cestou.

Jak již bylo řečeno, start je z parkoviště v Obecnici, kde se napojte při vstupu do Brd na . Pokračujte asi 600 m k rozcestí u cesty Zelená linie. Zde se dejte vpravo směrem k Octárně (Obecnické nádrži). Užijte si krásu vodní hladiny v pozadí s hradbou vrcholu Brda 773 m, za kterým je stále aktivní střelnice pro ozbrojené složky. Octárna je mimo jiné jediné místo v Čechách, kde roste orobinec stříbrošedý (Typha shuttleworthii).

Pokračujte po asfaltové Obrázecké cestě podél Octárny. Po pravé straně Vás doprovází Obecnický potok. Od Octárny je to cca 1,3 km k rozcestí Rusínské a Obrázecké cesty. Poznáte jej překročením (po silnici) krásného přítoku Obecnického potoka. Náš další směr je vytýčen vpravo, právě po Rusínské cestě. Je označena i cedulí.

Kousek od potůčku jistě nepřehlédnete jeden z dochovalých hraničních kamenů. Takto se dříve označovala panství majitelů pozemků. V tomto případě viditelné "D" značí hranici dobříšského a hořovického. 

Na rozcestí se nachází mýtina s několika dominantními jedlemi bělokorými (Abies alba). Jedná se o tzv. výstavek, tedy jedince, od kterých se očekává role vysemenění a rozšíření svého druhu do okolí. Ikdyž jedle je velmi citlivá na sucho a slunění své paty, zde mají snad vše, co potřebují. Držme jim palce, do Brd patří.

Začínáme stoupat na Tok...

Právě jste vkročili na cestu Rusínskou, která Vás dovede až na vrchol Tok. Před námi je však ještě něco málo přes 3 km. Z počátku je vhodné si povšimnout samoobnovovací schopnosti brdského lesa. Stovky semenáčku různého vzrůstu je to nejlepší, co správce lesa může chtít. Les a prostředí je zdravé, vlhké, dokáže se o sebe postarat samo. Ušetří se na nákupu a sázení nových stromů. Semenáčky jsou z lokality, v které stráví svůj život. Postačí průběžná probírka zahuštěného porostu. Co více si přát. V lokalitě dopadové plochy Tok dbejte pokynů o pohybu jen po vyznačených cestách.

Foto: Tok 865 m, 2. 4. 2018 (Hynek Harvánek)

Po chvíli narazíte na protipožární val kolem dopadové plochy Tok. Místo nese název U Rusínské boudy. Valem jen projděte a pokračujte lesní cestou. Porost se mění, smrk začíná mít horský vzrůst, vše již nasvědčuje na drsnější klima. Začne se před Vámi otevírat krajina vřesovištního porostu dopadovky. V létě vřes místy přerůstá hasivka orličí (Pteridium aquilinum) a místy prosvítají obnažené kambrické slepence porostlé lišejníky. Otvírají se pohledy do krajiny. Postačí se otočit a zahlédnete např. Třemošnou a komíny u Příbrami. Pro mě jedno z nejkrásnějších brdských míst. Zkuste jej navštívit i v sychravém, mlžném čase…

Stoupání se pomalu zvolňuje, což dává čekat, že se blížíme na vrchol. Na rozcestí 4 cest v protipožárním valu jste již jen pár metrů od vrcholu. Ten nepřehlédnete díky kamenným mohylám a již legendární „hokejce“ s nápisem „Tok 865 m“ Jste na střeše Středních Čech, Tok je Vámi zdolán.

Frčímé dolů...

Nyní Vás čeká cesta zpět, což bude stálé pozvolné klesání, tedy pohoda. Pokračujete valem přes vždy zaplavenou část vrcholu. Cesta je lemována rašeliništi a vřesovišti plných brusinek a suchopýrů. Dbejte však pohybu jen po vyznačených cestách. Krásné výhledy na Příbram, pokračování Středních Brd, Jineckých Hřebenů, Prahu a dál do nitra Čech… Zde asi nějaký čas setrváte.

Foto: Na dopadovce pod vrcholem Tok (Hynek Harvánek)

Valem dojdete až na cestu z kostek, pod názvem Aliance. Po ní pokračujte kolem dopadovky přibližně 1,1 km k prudké levotočivé zatáčce. Zde vkročte opět do protipožárního valu a sešupem dolů (zde velmi opatrně) se pochvíli napojte na . V tomto místě, je malá kruhová točna. Popojděte cestou dolů (ne po modré) a po pravé straně se osvěžte brdskou vodou z Knížecí studánky.

Vraťte se na , na které strávíte cca 1,1 km. Míjet budete po levé straně krmelec, přejdete přítok Obecnického potoka a dorazíte k nevýrazné odbočce vlevo do lesa. Čerpejte z níže uvedené mapy, místo je opravdu nenápadné, dali jsem mu jméno Rozcestí nad bučinami, a to dle názvů v této lokalitě. Celá cesta je tzv. technologická linka. Ta obecně slouží jako přibližovací cesta pro stahování dřeva a přesun lesní techniky. Orientaci usnadní žluté lesnické značení vytyčující cestu. 

Linka Vás provede krásným brdským prostředím od dopadovky k Obrázecké cestě. Cesta je čistě lesní, nezpevněná. I za suchého počasí místy podmáčená. 3x překročíte drobné přítoky Obecnického potoka. Poslední překročení Vás spojí dnes již se známou Obrázeckou cestou. Zde jste již byli, poznáváte? Po chvíli dorazíte k Octárně, za ní odbočte vpravo a pak vlevo na Kloboučskou cestu.

Jste zpět v Obecnici, tak jaké to bylo? Napište nám.


Víte že…

Rusínská cesta a zmíněné místo U Rusínské boudy, nese jméno po Rusínech z Podkarpatrské Rus, kteří spolu se slovenskými dřevorubci vykáceli současné dopadové plochy? O nich jsme psali např. zde. Uvědomíme-li si plochu dopadovek, absenci současné techniky, je třeba smeknout před tvrdou prací, kterou zde odvedli. Vždyť i paní Růžena Boučková (manželka hajného z Carvánky) pravila:“…uměli dělat, všechna čest, žádná mechanizace tenkrát neexistovala, kácelo se, řezalo a nakládalo ručně, ale také dovedli pít! Pálili si sami nějakou strašnou kořalku, páchla na sto honů, a když se opili, tak se většinou poprali.“

(hyh)

Důležité upozornění:

Prosíme všechny návštěvníky, aby v Obecnici neparkovali místním "pod okny" na jiných místech obce - nebyla k tomu tato místa ani projektována a také jde téměř výhradně o ryze soukromé pozemky. Kapacita parkoviště je doslova luxusní. Děkujeme vám za pochopení a dodržování! V lokalitě dopadové plochy Tok dbejte pokynů o pohybu jen po vyznačených cestách.

Parametry trasy

Číslo trasy OB5
Určeno pro: chodce, běžce, běžkaře, cyklisty
Délka trasy: 14,4 km okruh Okruh
Startovací a cílový bod trasy: Obecnice, parkoviště u stadionu
Orientační čas: chodec 260 min., běžec 150 min., běžkař 180 min., cyklista 70 min.
Značení trasy: po Červené značce, po Modré značce, neznačenou cestou
Lesní cesta: Kloboučeská, Obrázecká, Rusínská, Aliance
Povrch: 80% šotolina a lesní cesty, 20% asfalt
Obtížnost: C - obtížné  (O obtížnostech)
Vhodné pro děti: Ne

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Občerstvení

Restaurace Rezervace (Obecnice) 1,3 km z místa: Nádrž Obecnice (Octárna)

Trasa

Místo Vzdálenost Značení trasy Výška
Obecnice, parkoviště u stadionu 0,0 km bez značení 520 m
Nádrž Obecnice (Octárna) 1,6 km po Červené značce, neznačenou cestou 555 m
Rozcestí Rusínská - Obrázecká 1,2 km neznačenou cestou 615 m
Tok, vrchol 3,1 km neznačenou cestou 865 m
Aliance - nad Knížecí studánkou 2,6 km neznačenou cestou 770 m
Rozcestí nad Bučinami 1,5 km po Modré značce, neznačenou cestou 690 m
Obecnice, parkoviště u stadionu 4,4 km po Červené značce, neznačenou cestou 520 m

Orientační výškový profil trasy

Mapa

Export trasy

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 100% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Pavel | | Muž | Chodec

Paráda! Tuto trasu chodím také rád, jen jsem neznal tu lesní cestu zpět přes tu linku. Co nejdřív zkusím, vypadá to zajímavě. Díky!

Michaela | | Žena | Chodec

Krásná trasa, děkujeme za doporučení. Jen je třeba opravdu mít po ruce mapičku - tu jsme si doma nevytiskli a pak horko těžko na vrcholu Toku lovili internet na mobilu :-D Slovní popis je trošku obecnější, nedá se podle něj úplně jít, ale v kombinaci s mapkou zde a mapovou aplikací na mobilu je to bez problému. A dopadová plocha a její výhledy, to je prostě fantazie...

Pavel | | Chodec

úžasná trasa..

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
15.11
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
16.11
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
17.11
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
18.11
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Objevujte Brdy s námi: Smrková studánka.. - 100%

15|11|2018 Hynek: Na pár opravených studánek ze strany VLS jsem v Brdech narazil. Určitě fajn a chválím. Ale nesedí mi..

přečíst >>

Prošli jsme novou Lesnickou naučnou stezku Klobouček. Jaká je? - 100%

15|11|2018 Mirka: Pane Pavle, jenže ty letáčky, o kterých píšete, tam na místě nebyly. Schránka prázdná.

přečíst >>

Tajemný vrch Zavírka - nová fakta, 1. díl - 100%

15|11|2018 pavel: Super a díky. Konečně něco konkrétního o Závirce, které má hlavu a patu a není jen snůškou domněnek a..

přečíst >>

Prošli jsme novou Lesnickou naučnou stezku Klobouček. Jaká je? - 100%

15|11|2018 pavel: Musím se trochu NS zastat. Na letáčku, který je k disposici u startu NS na parkovišti, se uvádí, že část..

přečíst >>