Inzerce

Trasa OB4: Okruh z Obecnice na Klobouček - kamenné schody - Albrechtický potok

Hledáte trasu pro víkendový výlet a to i s dětmi? Chcete poznat rozmanité biotopy Brd, či navštívit tajemnou stavbu v centru Brd? Proč ne, tato trasa je určena přímo pro Vás.


Trasa OB4:  Okruh z Obecnice na Klobouček - kamenné schody - Albrechtický potok

Přinášíme Vám trasu, kterou jsme zvolili 21. 11. 2017, jako výlet k oslavě Dnu stromů (20. 11.).

 

Co lze očekávat? Proč máme tuto trasu rádi?

Na příjemných 12 km Vám Brdy představí překvapivě několik rozdílných tváří lesa a zážitků. Jedny z nejstarších porostů Brd, 150 let staré kamenné schody uprostřed lesa a krásný sestup údolím Albrechtického potoka. Trasu jsme absolvovali i s dětmi. Je tak akorát pro rodinný výlet s dětmi, kterým není cizí vyrazit do přírody. Nutno dodat, že pro běžného cyklistu není zcela ideální. Vyrazme tedy pěšky.

 

Vyrážíme na Klobouček

Start jsme zvolili v Obecnici z parkoviště s dostatečnou plochou třeba i pro autobus. Vydejte se kolem fotbalového hřiště s příjemnou hospůdkou. Po jednoduchém prokličkování zástavbou (doporučujeme nahlédnout do mapových podkladů naší trasy) se dostanete na pomezi Brd.

Při vstupu do lesa Vás uvítá cedule Kloboučecká. Název nese právě po vrcholu, na který Vás v první části trasy směřujme. Po 1,6 km přímá cesta končí. Nabízí se dva směry. Vpravo byste dorazili jak na vrchol Kloboučku, tak ke studánce U Kloboučku. Ale nás nyní zajímá směr vlevo. Zvolte však lesní cestu, která přímo kopíruje oplocení Kloboučku a po pár metrech Vás dovede k horní části krásného paloučku. 

Proč volíme tento směr? Kopíruje úpatí Kloboučku a jeho nejkrásnější zachovalé původní porosty. Jistě Vás uchvátí nejeden majestátný buk, javor klen, jasan ztepilý, nebo jejich torza. Zvláště podzimní návštěva stojí za to.

Po chvilce cesta končí. Nepokračujte po šotolinové cestě dále směrem od Kloboučku! Pokračujte stále podél oplocení a kochejte se. Po pár metrech dorazíte pod skalní mýtinu přímo pod vrcholem Kloboučku. Zde Vás čekají další skvosty v podobě pralesního stylu lesa, mechem porostlých kamenů a kmenů. Vše dokreslují v Brdech nečekaná skaliska (skalní sruby). Dojdete tak až na konec „skalního městečka“, kde se vrchol Kloboučku snižuje a je možné se tak oklikou dostat na horní části srubů a posléze samotný vrchol Kloboučku.

Nutno dodat, že po celém výstupu kolem a na Kloboučku, je nutné dbát max obezřetnosti před pádem ze skal. A to především s dětmi!

Vrchol vás odmění krásným výhledem na Obecnicko, Třemošnou, Malou Třemošnou, Dubovou horu a za dobrého počasí na vrcholky Benešovské pahorkatiny. Odpočiňte po výstupu pod dominantním vrcholovým duben letním a prostě se jen kochejte.

Detail cesty kolem Kloboučku naleznete v galerii. Na mapách nelze trasu mimo cesty znázornit...

Foto: Hynek Harvánek

Pokračujeme - cíl: kamenné schody

Stojíte zády k vrcholu a Obecnici? Vidíte lesní cestu? Po ní se vydejte až na asfaltovou silnici. Nebojte se, po asfaltu dnes půjdete jen pár metrů. Dejte se vpravo a po 120 m narazíte na rozcestí s  značkou. Nyní se vydejte po šotolinové cestě vlevo.

Značka Vás provede klidným lesem a srdcem Baštiny právě k tajemným kamenným schodům. Spočítáte, kolik jich je? Schody sloužily přibližně před 150 lety nejspíše majiteli panství knížeti Friedrichu Wilhelmovi (1802–1875) a jeho lesníkům, jako ideální spojnice mezi Obecnicí, hájenkou pod Kloboučkem a hájenkou na Carvánce.

Po vystoupání se ocitnete v protipožárním příkopu kolem bývalé dopadové plochy Tok. Tento několika kilometrový, 10-15 m široký pruh, sloužil jak k zamezení šíření požáru vzniklého při střelbě, tak právě i k rychlému přesunu hasičských jednotek.

Vydejte se po stoupání se souběžným značením  turistické značky. Až dorazíte k rozcestí s názvem Seník pod Tokem. Zde pokračujte příkopem dále po , a to až na její konec, na rozcestí Pod Tokem.

Procházka valem Vás provede rozdílným porostem, než jste pozorovali kolem Kloboučku. Zde se již setkáváte s drsným podhorským lesem. Nízkými, větry a sněhem modelovanými smrčinami či nepůvodním modřínem opadavým. Místo je lemováno rozsáhlými a mnohdy obrovskými koloniemi mravenišť mravence lesního. Pravidelně jsem na kilometrovém stoupání k rozcestí u Šraňku napočítal kolem 100 stavení. A to nepočítám další v hloubi lesa…

 

Foto: Hynek Harvánek

Sestup k Albrechtickému potoku

Na rozcestí Pod Tokem, odbočte prudce vlevo a pokračujte po zelené. Asi po 400 m narazíte na malý můstek a po pravé straně půvabné prameniště Albrechtického potoka. Nebojíme se místo nazvat Fabiánovou koupelí. Především zjara je místo přímo okouzlující.

Pokračujte po  a to po cestě Buršovská. Později po právě straně míjíte cestu Káňskou. Od tohoto rozcestí se asi po 420 m po levé straně otevře výrazná šotolinová cesta. Ta nese název Strusková. Tj. cesta, kterou se dejte k romantickému údolí Albrechtického potoka. Nejprve narazíte na pečlivě lesní zvěří zaštípané smrčiny. Máte pocit, že jste se ocitli v pečlivě upravovaném zahradním arboretu.

U posedu s krmelištěm se dejte vpravo a po pár metrech vlevo. Dále se místy dostanete na dosah Albrechtockého potoka, kde je možné odpočinout, smočit končetiny a pokračovat dále.

 

Foto: Hynek Harvánek

Blíží se konec výletu

V okamžiku, kdy Vám cestu zkříží Albrechtický potok, pěšina se narovná a pomalu přejde pod název Zelená linie. Máte-li však ještě chuť, na klasické křižovatce tvaru X na Zelené lini, je možné odbočit vlevo a cca po 150 metrech v levé části lesa zahlédnete druhou studánku Kloboučku s názvem Pod Kloboučkem. Stejnou cestou se vrátíte zpátky na křižovatku a pak dorazíte opět na již známou Kloboučeckou cestu. Zde to již znáte a odbočením vpravo dorazíte do Obecnice a ke svému vozu.

 A jak to šlo nám?

Právě 21. 10. 2017 jsme na tuto trasu vzali účastníky našeho výletu ke Dni stromů. Velmi nás potěšilo, že ač znalí Brd, byli překvapeni krásou Kloboučku z jiného pohledu, než znali. Prvně se vydali po kamenných schodech a Strusková cesta opět překvapila. Jak říká jedna paní z výletu „kolem této odbočky (Buršovská-Strusková) jezdím často, ale nikdy mě nenapadlo se tudy vydat. Rozhodně to stálo za to“.

Děkujeme

Tak jak se Vám trasa líbila? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

(hyh) 

Poznámka redakce: znáte k této trase důležitou informaci, historickou legendu nebo máte nějakou dobovou fotografii, 
o kterou se chcete s ostatními čtenáři podělit? Velmi rádi ji (foto, krátký text) na náš portál umístíme, včetně autorství. 
Napište nám!

Důležité upozornění:

Po celém výstupu na Klobouček a vrcholu samotném, je nutné dbát max obezřetnosti před pádem ze skal. A to především s dětmi!

Parametry trasy

Číslo trasy OB4
Určeno pro: chodce, běžce
Délka trasy: 12,0 km okruh okruh
Startovací a cílový bod trasy: Obecnice, parkoviště u stadionu
Orientační čas: chodec 145 min., běžec 90 min.
Značení trasy: po Červené značce, po Modré značce, po Zelené značce, místním značením, neznačenou cestou
Lesní cesta: Kloboučecká, Buršovská, Struskovská, Zelená linie
Povrch: 55% šotolina, 30% lesní cesta, asfalt 10%, les 5%
Obtížnost: B - mírně obtížné  (O obtížnostech)
Vhodné pro děti: Ano

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Občerstvení

Restaurace Rezervace (Obecnice) 0,2 km z místa: Obecnice, parkoviště u stadionu

Trasa

Místo Vzdálenost Značení trasy Výška
Obecnice, parkoviště u stadionu 0,0 km neznačenou cestou 520 m
Křižovatka Zelená linie 1,1 km po Červené značce, místním značením 561 m
U hájenky pod Kloboučkem 1,2 km po Červené značce 625 m
Klobouček (vrchol, 703 m) 0,6 km neznačenou cestou 703 m
Rozcestí u Kloboučku 0,4 km neznačenou cestou 687 m
Kamenné schody 1,0 km po Červené značce 755 m
Rozcestí Pod Tokem 1,2 km po Červené značce, po Modré značce 797 m
Rozcestí Buršovská - Strusková 1,4 km po Zelené značce 753 m
Studánka Pod Kloboučkem 3,2 km neznačenou cestou 603 m
Křižovatka Zelená linie 0,9 km místním značením 561 m
Obecnice, parkoviště u stadionu 1,1 km po Červené značce, neznačenou cestou 520 m

Orientační výškový profil trasy

Mapa

Export trasy

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 0% | Ženy: 100% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Zuzana | | Žena | Chodec | Vhodné pro děti

Trasa je parádní. Šli jsme ji s prckem, který se zatím nesl, ale pro nás byla úplně ideální, abychom měli dobrý pocit z pohybové aktivity. Prostředí je různorodé a navigace v popisu trasy je naprosto přesná. Moc díky

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
17.12
Předpověď počasí - ikonka
Pondělí
18.12
Předpověď počasí - ikonka
Úterý
19.12
Předpověď počasí - ikonka
Středa
-2°
20.12
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
-2°
Anketa
Půjdete i letos vyzdobit brdské zvěři tradiční vánoční strom s mrkvičkou, jablíčky, a tak podobně? Ano, jako vždy, tradičně každý rok. 100% Ještě nevím, zvažuji to. 0% Určitě půjdu, letos poprvé. 0% Ne, nepůjdu, nezajímá mne to, nemám čas. 0%
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Prošli jsme novou Lesnickou naučnou stezku Klobouček. Jaká je? - 84%

17|12|2018 Jana: Dnes jsme si prošli naučnou stezku i s prodloužením přes kamenné schody. Nemůžu souhlasit s mínusy autora..

přečíst >>

Prošli jsme novou Lesnickou naučnou stezku Klobouček. Jaká je? - 84%

17|12|2018 taky Pavel: Chci jen vyjádřit svůj názor. Mám rád Brdy ( a nejen Brdy) takové, jaké jsou. Co nejvíce přírodní, nevylepšované,..

přečíst >>

Objevujte Brdy s námi: Smrková studánka.. - 100%

17|12|2018 Hynek: Na pár opravených studánek ze strany VLS jsem v Brdech narazil. Určitě fajn a chválím. Ale nesedí mi..

přečíst >>