Inzerce

TRASA L8: K Poustevníkovi kolem tří studánek

Hledáte inspiraci pro výlet s dětmi? Vyhledáváte klid a stín lesa? Jste tu správně, tato trasa toto nabízí plnými doušky. K tomu Vám poskytne ochutnávku ze tří brdských studánek a objevíte malé a tajemné jezírko U Poustevníka.


TRASA L8: K Poustevníkovi kolem tří studánek

Dnes se vydáme po cestách známých a nikterak náročných. O to víc věřím, že si výlet užijete i s dětmi. Avšak cíle již nejsou tak známé. Čekají nás brdské studánky s křišťálově čistou vodou a zároveň trochu tajemna. Trasu jsme naplánovali z Lázu a je okružní. Avšak je možné zvolit i obdobu se startem a cílem v Kozičíně. Je to na Vás.

Pojďme se nejdříve podívat na cílová místa

Asi nejlákavějším je mýtické místo uprostřed lesů nad Pilskou nádrží nesoucí název U Poustevníka. Kdo ví, jaký je pravý původ tohoto názvu, které je s tímto místem spjato. To se již asi nejspíše nikdy nedozvíme. Je třeba si vystačit s legendou. Ale jak to již bývá, každá pověst má nějaký historický základ. Ten podporují i historické mapy, které toto jméno již znají.

Foto: archiv ÚAZK, mapa z roku 1839.

A co po léta předávané vyprávění praví? V této části Brd žil v 15. století poustevník. Dožil se prý 100 let. Místní pamatují zbytky stavení, respektive dřevěné části poustevny. Když odešel z tohoto světa, až v Třebsku se samy rozezněly zvony. Současně se vůz tažený voly sám vydal pro poustevníka. Ten byl následně v Třebsku i pochován. Dnes v této části Brd nalezneme malé lesní jezírko se zvláštní atmosférou v každém ročním období. Nikdo jeho původ nezná, je pravděpodobně spjato s poustevníkem. Odpočiňte na malé hrázi a představy o poustevníkovi na sebe dlouho nedají čekat.

Foto: Hynek Harvánek, U Poustevníka.

Nedaleko od jezírka na nás čeká druhé cílové místo a dnešní první studánka, jmenuje se Maruška. Má krásně opravený přístřešek a jejích chuť je neodolatelná. Chápu, proč se poustevník v těchto místech usadil. Studánka ukrývá krásná rčení. Načerpejte inspiraci a ponechte je opět na svém místě. Děkujeme.

Poslední cílová místa jsou od sebe vzdáleny něco kolem 500 m. V obou případech se jedná o další brdské studánky. Pilská studánka a Studánka na Pilkou. Druhá v pořadí je méně známá, o to více krásná. Čeká na Vás původní kamenné skružení s vydatným pramenem. Okolí Pilské se nezapře a je prostě houbou této části Brd.

 

Foto: Hynek Harvánek, studána Maruška je dobře ukryta :-).

Vzhůru do lesů, ukažme si kudy

Vydejme se od hájenky v Lázu po cestě Struhy, po cyklotrase č.8198. Avšak již u chatové oblasti na koci Lázu odbočte vlevo na lesní šotolinovou cestu. Cesta Vás spojí s rozcestím na Perkanské, které je již nedaleko od Poustevníka. Než sem však dorazíte, cestou po své pravé straně budete míjet vrchol Zavírka. Doporučujeme malé odskočení si, stojí to za to. Pravěký val a krásný kamenný útvar nedaleko vrcholu Vám bude odměnou. Trasu a více informací o Zavírce naleznete zde.

Dorazili jsme na asfaltovou cestu Perkanskou, ta je značena . Vykročte vlevo do mírného kopce do pravotočivé zatáčky. Po 200 m narazíte po pravé straně na lesní cestu. Ta Vás po dalších 200 m dovede k vysněnému jezírku u Poustevníka. 

Lesní cesta pokračuje za jezírkem dál. Po pár metrech se stáčí prudce vpravo. Následně vkročíte do nízkého smrkového porostu. Po cca 100 vyjdete na menší paseku a po levé straně nepřehlédněte dřevěný přístřešek studánky Maruška. 

Stejnou cestou se kolem Poustevníka vrátíte na Perkanskou cestu, která Vás po klesáním a překročením Pilského potoka dovede k rozcestí U Pilské studánky. Zde  po levé straně a po pár metrech naleznete studánku samotnou. Dobrou chuť.

Foto: Hynek Harvánek, stunádka Nad Pilkou.

Nyní se po  a  vydejte směrem k Pilské nádrži. Za rozcestím U Pilské studánky cca po 200 dorazíte k louce s pozůstatky stavení. Pokračujte opět 200 m k další louce. Na ní se vpravo, podél porostu, dostanete na spodní hranici louky. Projděte vpravo přes malou loučku do lesa směrem k nádrži. Zde již sledujte, kam šlapete. Po pár metrech narazíte na krásnou kamennou a terén nepřevyšující studánku Nad Pilkou. Nejspíše původní studánku u zdejší hájenky. 

Po její ochutnávce se vraťte zpět na asfaltovou cestu a po se dostanete k Pilské nádrži. Podél hráze již sestupujete po cestě Struhy s cyklistickou trasou 8198, ke startovnímu a tím i cílovému bodu, Lázu. 

Jak jste si trasu užili? Jak Vám brdské prameny chutnají? Napište nám.

(hyh)

Parametry trasy

Číslo trasy L8
Určeno pro: chodce, běžce, cyklisty, běžkaře
Délka trasy: 10,1 km okruh okruh
Startovací a cílový bod trasy: Hájenka Láz
Orientační čas: chodec 170 min., běžec 100 min., cyklista 47 min., běžkař 120 min.
Značení trasy: po Modré značce, neznačenou cestou, podél cyklotrasy
Lesní cesta: Perkanská, Obecnická, Struhy
Povrch: 70% asfalt, 20% šotolina, 10% lesní cesta
Obtížnost: B - mírně obtížné  (O obtížnostech)
Vhodné pro děti: Ano

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Občerstvení

Hospůdka U Dubu (Láz) 1 km z místa: Hájenka Láz
Hospoda Na Hřišti (Bohutín) 2,2 km z místa: Hájenka Láz

Trasa

Místo Vzdálenost Značení trasy Výška
Hájenka Láz 0,0 km podél cyklotrasy 642 m
Rozcestí Struhy - Perkanská 0,6 km neznačenou cestou 650 m
Rozcestí Perkanská - U Poustevníka 1,6 km neznačenou cestou 695 m
Perkanská U Poustevníka 0,2 km po Modré značce 705 m
U Poustevníka 0,2 km neznačenou cestou 695 m
Studánka Maruška 0,2 km neznačenou cestou 690 m
U Poustevníka 0,2 km neznačenou cestou 695 m
Perkanská U Poustevníka 0,2 km neznačenou cestou 705 m
Rozcestí Perkanská - U Poustevníka 1,6 km neznačenou cestou 695 m
Pilská studánka 1,1 km po Modré značce 699 m
U Pilské studánky 0,6 km po Modré značce, neznačenou cestou 700 m
Pod Obecnickým sedlem, křižovatka 0,5 km po Modré značce 705 m
Pilská nádrž, 670 m (hráz) 0,4 km po Modré značce, podél cyklotrasy 670 m
Hájenka Láz 2,7 km podél cyklotrasy 642 m

Orientační výškový profil trasy

Mapa

Export trasy

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 100% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Miloslav Jelen | | Muž | Chodec

Trasa je velmi pěkná i když jsem šel poněkud jinak,od hájenky v Lázu na Skelnou Huť a pak k rybníčku U poustevníka.U poustevníka je poněkud tajemné a magické místo,prostě nádhera.A určitě stojí za to odbočit na Zavírku.

Marie | | Žena

Rádi sem nakukujeme, i když výlety si plánujeme sami. Jako důchodci kolobkáři tu nemáme kategorii :) Dávám hvězdičky za inspiraci. Jeli jsme už sice kolem na kopec Prahu, ale teď mě to láká udělat si pěší procházku k rybníčku a studánkám. Zdravím bývalého kolegu :) Marie

Tomáš | | Muž | Chodec | Vhodné pro děti

Krásná a klidná procházka. Chodíme tak i na větší vycházku s pejskem a různě to kombinujeme i se Skelnou hutí (jak dole píše MJ), podle toho kolik je času a jak se nám chce chodit. Doporučuji ještě od Marušky popojít travou cca 30m dál (jakoby v pokračování stezičky po které jste přišli) a dojdete k Pilskému potoku. Má tam krásné koryto a když je víc vody je jak bystřinka. Je tam i něco jako náznak "tábořiště".

Katka | | Žena | Chodec | Vhodné pro děti

Zvládnuto s dětmi 4roky a 7let. Krásná procházka. Posezení na hrázi U poustevníka velká romantika, Marušku jsme trošku hledali. Voda je opravdu moc dobrá. Následně Pilská studánka i studánka Nad Pilkou (ke které se krásně dojde podpe popisu). Cestou motýli, mateřídouška, divizny, borůvky, každý třetí krok mraveniště....paráda. Ráda bych více takových putování po studánkách.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
15.11
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
16.11
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
17.11
Předpověď počasí - ikonka
Sobota
18.11
Předpověď počasí - ikonka
Neděle
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Objevujte Brdy s námi: Smrková studánka.. - 100%

15|11|2018 Hynek: Na pár opravených studánek ze strany VLS jsem v Brdech narazil. Určitě fajn a chválím. Ale nesedí mi..

přečíst >>

Prošli jsme novou Lesnickou naučnou stezku Klobouček. Jaká je? - 100%

15|11|2018 Mirka: Pane Pavle, jenže ty letáčky, o kterých píšete, tam na místě nebyly. Schránka prázdná.

přečíst >>

Tajemný vrch Zavírka - nová fakta, 1. díl - 100%

15|11|2018 pavel: Super a díky. Konečně něco konkrétního o Závirce, které má hlavu a patu a není jen snůškou domněnek a..

přečíst >>

Prošli jsme novou Lesnickou naučnou stezku Klobouček. Jaká je? - 100%

15|11|2018 pavel: Musím se trochu NS zastat. Na letáčku, který je k disposici u startu NS na parkovišti, se uvádí, že část..

přečíst >>