Inzerce

Rosnatka v Brdech. Kde ji najít?

16|5|2018 - Hynek Harvánek

Dotaz na výskyt rosnatek je jedním z vašich nejčastějších. Jak s ním naložit? Kde ty krvelačné rostlinky najít? A žijí u nás další masožravé rostliny?


Rosnatka v Brdech. Kde ji najít?

„Dobrý den, mohu Vás poprosit o uvedení lokalit rosnatky okrouhlolisté v Brdech?“

 “Dobrý den, navštěvuji a fotím si postupně místa rosnatek po celé ČR, poskytnete mi prosím seznam lokalit v Brdech?“

 „... kde se právě rosnatka nachází? Vytvářím totiž badatelský záměr zaměřený na výskyt rosnatky okrouhlolisté v Brdech … chtěl bych požádat redakci o sdělení místa výskytu rosnatky.“


Výše je jen pár Vašich dotazů na téma „rosnatka“. Objevují se i další na vstavače, dřípatku atd. Velmi nás těší, jaký zájem o Brdy máte. Zároveň, že informace hledáte na našem portále ObjevBrdy.cz. Paráda!. Je-li v našich silách, především časových, rádi vám vždy na dotaz a radu velmi rádi zareagujeme. Avšak nyní vás zklamu, v případě lokalit ohrožených druhů rostlinné a živočišné říše takto sdílní nejsme a ani nebudeme. Ikdyž jsou lokality obecně uvedeny například přímo správou CHKO v plánu péče.

Ač je naším cílem ukázat Vám v Brdech ostatní vhodná místa pro návštěvu, věřím, že tuto situaci pochopíte. Sami se do míst vydáváme zřídka a opatrně jen na okraj. Ač je Váš „zájem“ vždy čistý (rostlinu a její prostředí poznat), časté návštěvy nejcennější míst v Brdech, by rosnatkám a celkové kultuře rašeliniště neprospěly. Ikdyž se z mých zkušeností jedná celkem o odolného nezmara, má-li vhodné podmínky pro růst.

Foto: rosnatka okrouhlolistá, Brdy (Hynek Harvánek)

Další masožravky v Čechách

Rosnatka okrouhlolistá Drosera rotundifolia není jediným zástupcem této zvláštní rostlinné říše u nás. Velmi vzácně se v Čechách vyskytuje i rosnatka anglická Drosera anglica. Popřípadě její kříženec s rosnatkou okrouhlolistou. Zůstaneme-li na rašeliništích, slatiništích apod., můžeme narazit na dalšího „dravce“. A stejně jako v případě rosnatky, kdy její název vychází z jejího vzhledu, tak silný (tučný) list dal název tučnici. V Čechách konkrétně tučnici obecné Pinguicula vulgaris a velmi vzácné tučnici české Pinguicula bohemica. Druhá jmenovaná je dle počtu chromozomů spíše považována za poddruh tučnice obecné. Nadále má však své obhájce jako druh samostatný, tedy tzv. českým endemit. Druh, který se vyskytuje jen na malé lokalitě a nikde jinde na světě. Tučnice je vlastně velmi primitivní a starý druh. Jak tato Adéla papá? Její listy jsou pokryty chloupky, podobně jako tentakulemi rosnatka. Konce jsou lepkavé, což zastaví pohyb drobnému hmyzu, který pak na listu ulpí. Oproti rosnatce dokáže jen velmi omezen shrnout okraje listů. Spíše spoléhá právě na hustou síť lepkavých chloupků a produkci enzymů. Časem hmyz rozpustí a vstřebá. Zůstane opět nestravitelná chitinová schránka, křidélka a vše časem odvane vítr či déšť. Obzvláště krásný pohled je na společné porosty s rosnatkou. Tučnice se bohužel v Brdech (zatím) nevyskytuje.

Foto: tučnice obecná (reprofoto flicker)

Třetím masožravým druhem u nás je vodní masožravka bublinatka. Nejčastěji bublinatka jižní Utricularia australis. Především v Jižních Čechách lze narazit i na další, ale vzácnější druhy bublinatky. Osobně mám na některých rybnících v západních Čechách zkušenost, až se skoro plevelným výskytem. Možná jste se s ní setkali s reakcí, zas „nějaká řasa“, aniž byste tušili. Její lov je nejspíše nejrychlejší pohyb v rostlinné říši. Předčí i rychlost pastí mucholapky podivné. Zde se opět vracíme k názvu: bublinatka. Vychází z měchýřků (bublinek), které hojné vyrůstají na stonku rostliny. Jejich velikost je dle druhu od 1 do 4 mm. Jsou uzavřené podtlakem. Stejně, jako když zavřete ústa a vdechnete z nich veškerý vzduch. Na vstupu do měchýřku se nacházejí chloupky, které při dotyku vodního hmyzu zajistí otevření a tak nasátí okolní vody i s kořistí. Ta je v měchýřku postupně opět rostlinou strávena. Nicméně jsou i názory, že v měchýřku žijí drobní živočichové, které past využívají pro svůj lov. Bublinatka nebyla v Brdech oficiálně potvrzena. To jsem však změnili naším nálezem. Ano, v Brdch se vyskytuje.

Foto: bublinatka jižní (Hynek Harvánek - Brdy)

To byl malý výlet do masožravého světa u nás. Osobně můžete tyto zajímavé rostliny poznat v nejedné botanické zahradě. Zároveň je dosti méně náročných tropických druhů pro pěstování v bytě, i panelovém. Zkuste to, bude Vás to bavit. Ty naše nechme v přírodě a dopřejme jim klid původního prostředí.

(hyh)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
23.10
Předpověď počasí - ikonka
Úterý
24.10
Předpověď počasí - ikonka
Středa
25.10
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
10°
26.10
Předpověď počasí - ikonka
Pátek
11°
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Babí léto končí - vydejte se do Brd - 100%

23|10|2018 ?: Pohled na Příbram je luxus. To neznám, vždy jsem myslela, že je o z letadla, dronů.

přečíst >>

Babí léto končí - vydejte se do Brd - 100%

23|10|2018 Jan: hodně dobrý, znám klasiku z Kazatelny. Kouknu na cestu z druhé strany, zajímavé!

přečíst >>

Břízkovec (odbočka) - 20%

23|10|2018 Salava: Já jsem jel od Trokavce,krásné lesy ,pak u padrtského rybnika je to heské akorát tehdy byl silný vítr..

přečíst >>

Kauza Valdek: poprvé čelíme výzvě stáhnout vydaný článek.. - 80%

23|10|2018 Awe: Podle toho co jsem se dočetl, byl oheň organizátory nahlášený a pod kontrolou. Nic neohrožoval. Jestli..

přečíst >>