Inzerce

Jelení říje - pojďte s námi na ni do Brd

25|9|2018 - Hynek Harvánek

Jelení říje 2018 je v plném proudu. Přidejte se k nám ráno 29. 9. 2018 a pojďte si do Brd poslechnout jelení koncert. Stojí to za to! Užijte si zvuk, který z českých lesů mizí, proč? * Pro účastníky výpravy malá soutěž o 300 Kč do Pivovaru Podlesí.


Jelení říje - pojďte s námi na ni do Brd

Sobotní výpomoc na jedné z tras při odhalení sochy Fabiána, jsem si velmi užil. Klidný relax v Brdech byl i přes dení hodiny doprovázen honosnými zvuky říje jelena evropského. A to až do úctyhodné 14 hodiny polední.

Nedalo mi to, a k nejbližšímu místu se pak vydal. Jsem si vědom, co říjí omámený 2,5 m dlouhý kolos, v kohoutku až 1,5 m a s váhou kolem 200-300 kg, je schopen napáchat. Po zahlédnutí prvních laní v nízkém porostu (bohužel v místě, kde nebylo možné dobře ostřit) jsem spíše couvl na nejbližší posed a jen poslouchal. Nerad bych byl zaměněn za jednu z přítomných laní, nebo byl vyhodnocen jako případný sok.

Samotná říje začíná právě kolem poloviny září a přetrvává přibližně měsíc. Délku a intenzitu ovlivňuje především počasí. Je tedy ideální čas vyrazit na bezplatný koncert do Brd.

Vydejte se s námi

Kdy: 29. 9. 2018 v 6:00 hod – sobotní den začneme pěkně zostra.

Jak se přihlásit: potvrďte svou účast do 28. 9. 2017 do 12:00 hod na hynek@objevbrdy.cz. Zároveň prosím připojte informaci, zda můžete popřípadě někoho přibrat do svého vozu.

Kde: sejdeme se nad Obecnicí, na rozcestí U vojáka. Parkovat lze omezeně i zde (pozor na bránění vjezdu IZS do lesa). Popřípadě je možné vůz nechat v Obecnici na parkovišti, kousek tak dojít pěšky.

Kam vyrazíme: ideálně směrem k Albrechtickému údolí, ale budeme se držet hlavních cest. Samotný směr upřesníme dle situace a poslechu. Vše vyhodnotíme a rozhodneme na místě. Může nám stačit jen kousek, maximální varianta je cca 5 km jedna cesta.

Možné je i následné oddělení se. Každý si může pokračovat, jak bude libo. Nebo vyrazit na houby = rostou! Jen dbejte na bezpečnost.

Návštěvu Brd můžete spojit i s naší HROU S BRDSKÝM FABIÁNEM. Najděte si nejbližší soutěžní místa, nebo si vytvořte svá vlastní. Detail v pravidlech hry.  

Doprava: individuální. Popřípadě po dohodě s ostatními účastníky.

Foto: Hynek Harvánek

Jak se připravit

Jelení zvěř má brilantní sluch: doporučuji vzít nešustivé části obleku, minimalizovat různé kovové doplňky (cinkání, třpyt).

Jelení zvěř má dobrý zrak: citliví jsou především na bílé odstíny a reflexní části oděvu. Zároveň jsou vnímaví na jednolitou zelenou barvu. Tedy ideálně maskáčovina, nebo více různé zelené a hnědé. Ale část zraku bych trochu pominul, přeci jen nejdeme na lov a na dohled se jistě nedostaneme.

Jelení zvěř má dobrý čich: to moc neovlivníme, proti větru se plazit nebudeme. Jak již bylo uvedeno, tak blízko se nedostaneme. Možná jen omezme parfémy, jelen asi moc neocení :-).

Nezaručíme Vám, že budeme úspěšní! Říje může být ovlivněna počasím a aktivitami v místě. Co lze zaručit, je ranní procházka Brdy. Často budeme i několik minut jen stát a čekat, tedy moc si nepopovídáme. Bude i jistě chlad, počítejte s tím! 

Foto: Svatopluk Šedivý

Proč vyrazit - jelen evropský na ústupu 

Pomineme-li zážitek, který poslech ve volné přírodě přináší, nebude dlouho trvat a čistý hlas jelena evropského již v našich lesích nejspíše neuslyšíte. Důvodem není vyhubení populace, ale opět lidské podmaňování si a zasahování do přírody. Jako ozdoba obor byl v roce 1860 do Evropy přivezen asijský druh jelena - jelen sika japonský a Dybowského. Ač drobnější oproti našemu obrovi, zcela bez problému se započali mezi sebou křížit. U nás bylo k této katastrofě zaděláno na přelomu 19 a 20. století na Plzeňsku. Z uzavřených obor se postupně pár kusů dostalo do volné přírody. Následky jsou opravdu fatální.

V některých lokalitách již na čistého jelena evropského skoro nenarazíte. Naopak Vás uchvátí obrovská stáda sika a postupně kříženců. Dle dosavadních pozorování jsou Brdy zatím uštědřeny. Ale dle mě je to jen otázka času. A jak se křížení projevuje na říji? Sika spíše píská. Tento projev si bohužel nese i genofond a hlasivky křížence. Jejich říje je spíše projev pubertálního přeskakování hlasu. Chcete-li se dozvědět více, popřípadě pomoci s monitorem nahrávek hlasů, více naleznete na stránce projektu hlasyjelenu.cz.

Co s tím? Čas neúprosně běží a nejspíše se jedná již o nevratný krok. Vše bylo v rukou správců honiteb, aby došlo k zásadním regulacím populace jelenů sika. Nicméně bez plošného zásahu státu se nejspíše za několik let s jelenem evropským můžeme rovnou rozloučit. 

Vyhrajte 300 Kč do Pivovaru Podlesí

Každý účastník výpravy za hlasy jelenů, se může zůčastnit malé soutěže o poukaz do Pivovaru Podlesí v hodnotě 300 Kč. Detaily budou předány v sobotu v Brdech :-). Neváhejte se přidat. 

Těšíme se v sobotu na viděnou a na slyšenou.

(přispěvovatel do OB Hynek Harvánek)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 0% | Ženy: 100% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Martina Janková | | Žena | Chodec | Vhodné pro děti

Jirka J | | Cyklista | Vhodné pro děti

Tak rád bych vyrazil. Bohužel jsem z Prahy a v sobotu nemohu. Snad to někdy zopkakujete. Víc těchto akcí.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech
17.12
Předpověď počasí - ikonka
Pondělí
18.12
Předpověď počasí - ikonka
Úterý
19.12
Předpověď počasí - ikonka
Středa
-2°
20.12
Předpověď počasí - ikonka
Čtvrtek
-2°
Anketa
Půjdete i letos vyzdobit brdské zvěři tradiční vánoční strom s mrkvičkou, jablíčky, a tak podobně? Ano, jako vždy, tradičně každý rok. 100% Ještě nevím, zvažuji to. 0% Určitě půjdu, letos poprvé. 0% Ne, nepůjdu, nezajímá mne to, nemám čas. 0%
Nejnovější hodnocení
Nejnovější hodnocení
Prošli jsme novou Lesnickou naučnou stezku Klobouček. Jaká je? - 84%

17|12|2018 Jana: Dnes jsme si prošli naučnou stezku i s prodloužením přes kamenné schody. Nemůžu souhlasit s mínusy autora..

přečíst >>

Prošli jsme novou Lesnickou naučnou stezku Klobouček. Jaká je? - 84%

17|12|2018 taky Pavel: Chci jen vyjádřit svůj názor. Mám rád Brdy ( a nejen Brdy) takové, jaké jsou. Co nejvíce přírodní, nevylepšované,..

přečíst >>

Objevujte Brdy s námi: Smrková studánka.. - 100%

17|12|2018 Hynek: Na pár opravených studánek ze strany VLS jsem v Brdech narazil. Určitě fajn a chválím. Ale nesedí mi..

přečíst >>